Как се чества Великден в различните страни по света?
Замислял ли си се как изглежда Великден отвъд шарените яйца и козунаците, които познаваме у нас? Докато ние се борим с яйца и се събираме около трапезата, някъде по света хората се пръскат с вода, четат криминални романи или пък се обличат като вещици.
Празникът на Възкресението е сред най-светлите дни в християнския свят – но и сред най-шарените. Всяка страна добавя свой вкус и дух към този ден.
Готов ли си за пътешествие из най-странните и вдъхновяващи великденски обичаи по света?
Унгария
В Унгария Великден пристига с… кофа вода и много усмивки. На този ден, мъжете обикалят домовете на приятелки рецитират кратки стихчета – и ги пръскат с вода или парфюм. Според традицията това е символично „поливане“, което ще запази женската красота и здраве през цялата година. В замяна дамите черпят с боядисани яйца и сладкиши.
Днес тази традиция се празнува с много хумор и закачки. Ако не внимаваш – Великден в Унгария може да е доста мокро преживяване!


Остров Корфу, Гърция
В Събота сутрин, точно в 11:00 ч., жителите на острова излизат по балконите и… започва нещо, което не може да се опише, а трябва да се преживее – хвърляне на огромни глинени делви, пълни с вода.
Счита се, че този ритуал гони злото и носи късмет. Шумът, разпръснатите парчета създава усещане за пречистване и ново начало.


Швеция
В Швеция празника минава като една голяма, весела игра. Най-любимата традиция на децата е да се обличат като великденски вещици! Обикалят от врата на врата, раздавайки ръчно направени картички и рисунки с надеждата да получат сладкиши в замяна.
Тази традиция е вдъхновена от старата шведска легенда, че по време на Страстната седмица вещиците летят към планината Блокула, където се събират с дявола. Затова и много семейства палят големи огньове на открито – символично, за да ги прогони.


Германия
В Германия Великден оживява с едно от най-пъстрите и обичани украшения – великденското дърво. Яйцата тук се превръщат в украса за дървета – боядисани в ярки цветове, те се закачат по клоните и създават вълшебна пролетна атмосфера. Тази традиция носи усещане за възраждане и живот – цветното дърво е символ на настъпващата пролет.


Чехия
В Чехия празника се свързва с една необичайна, но дълбоко вкоренена традиция – „пошляпването“ на жените с плетени върбови пръчки, наречени помлазки. На великденския понеделник мъжете обикалят домовете на близки и приятели, носейки тези декоративни пръчки, с които символично потупват жените по краката или ръцете.
Макар и на пръв поглед странен, този обичай се прави с много усмивки, смях и добро настраение. Вярва се, че чрез този ритуал се предава здраве и плодородие за цялата година. В отговор дамите даряват мъжете с боядисани яйца или лакомства.


Италия
Във Флоренция празникът започва с грандиозния ритуал Scoppio del Carro . Огромна, пищно украсена количка, пълна с фойерверки, се взривява пред Катедралата „Санта Мария дел Фиоре“, символизирайки надеждата за плодородие и късмет. Това е зрелище, което съчетава история, традиция и забава в едно.


Норвегия
Докато повечето страни свързват Великден с цветни яйца и празнични трапези, в Норвегия има една изненадващо мрачна и интригуваща традиция – четенето на криминални романи.
Норвежците наричат това явление „Påskekrim“ – великденски криминалета, и то е толкова популярно, че в седмиците преди празника книжарниците се пълнят с нови трилъри, а телевизиите пускат специални криминални сериали.


Бермудските острови
На Разпети петък бреговете на Бермудите се изпълват с хора, които пускат ръчно изработени хвърчила. Те са цветни и често украсени с кръстове и символи на Възкресението. За местните това не е просто забавление – издигането на хвърчилото символизира възнасянето на Христос към небето.
Семейства прекарват дни наред в изработване на своите хвърчила – с любов, търпение и творческа енергия. Когато всички се съберат на плажа и небето се изпълни с летящи фигури, усещането е магическо.

